AYTAŞLAR GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ
G.T.İ.P.
GTİP; Gümrük tarife istatistik pozisyonu için kullanılan kısaltmadır. 12 haneden oluşan GTİP, uluslararası ticarette ürünlerin tanımını ve ayrımını yapmak amacıyla kullanılmaktadır. Dünyanın farklı yerlerinde üretilen ürünler için GTİP kullanılarak detaylı bilgiye kolayca ulaşılabilmektedir.

GTİP; Dünya Gümrük Örgütü’nün standart hale getirdiği armonize sistemden alınan ve tüm dünyada ürünlerin tanımlanması ve sınıflandırılması için kullanılan 12 haneli bir koddur. Bu kodun ilk 6 hanesi armonize sistem tarafından belirlenir ve ülkeler tarafından herhangi bir değişiklik yapılmasına izin verilmez, sonraki 2 haneyle beraber ilk 8 hane aynı bölgedeki ülkeler için -örneğin Tüm Avrupa Birliği üyesi ülkeler ve Türkiye’de- ortaktır. Sonraki 2 hane hangi ulusa ait olduğunu gösterirken son kalan iki haneyle beraber ürünün tam istatistik kodu belirlenmiş olur.

Armonize Sistem (Harmonized Commodity Description and Coding System (HS Code)

Dünya Gümrük Örgütü’ne bağlı 170′den fazla ülkede kullanılmakta olan ürün kodlama sistemine armonize sistem (Harmonized Commodity Description and Coding System, HS Code) denilmektedir.

Armonize sistem;

• Gümrük vergilerinin tespitinde,
• Uluslararası ticaret istatistiklerinin tutulmasında,
• Menşe kurallarının saptanmasında,
• Yerel vergilerin tespit edilip toplanmasında,
• Ticaret müzakerelerinde (Dünya Ticaret Örgütü toplantılarında),
• Nakliye vergileri ve istatistikleri için,
• Dış ticareti kontrollere bağlı ürünlerin izlenmesinde (atıklar, ozon tabakasına zarar veren kimyasallar vb.) kullanılmaktadır.
Bootstrap
X
Sizlere daha iyi hizmet sunabilmek için yasal çerezler kullanıyoruz. Bilgi için ÇEREZ POLİTİKASI ve GİZLİLİK POLİTİKASI bölümlerimizi inceleyiniz.
Anladım